Sport

Për herë të parë në histori dy makina sigurie në F1

Për herë të parë në histori, Formula 1 do të ketë dy makina sigurie, pasi ”Aston Martin” dhe ”Mercedes” do i ofrojnë këtë sezon, deklaruan organizatorët.

”Aston Martin” kthehet në F1 për herë të parë në mbi 60 vjet si një ekip i riemëruar ”Racing Point”. Pasi zbuluan makinën e tyre të re javën e kaluar, ata treguan makinën e sigurisë ”Vantage” dhe makinën mjekësore DBX.

”Mercedes” ka furnizuar makinat zyrtare të sigurisë që nga viti 1996 dhe do të ndajë detyrat për herë të parë që nga ajo kohë. Dyshja ”Aston Martin”-”Mercedes” do të bëjë debutimin e tyre në hapjen e sezonit të madh të Bahreinit më 28 mars.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: