Sport

Spanjë/ Sportisti përplaset për vdekje nga shoferi i dehur

Bota e ateltikës në spanjë u trondit për shkak të vdekjes së Antonio Gómez Luna ‘Choya’ .

Atleti 36-vjeçar u përplas për vdekje teksa po stërvitej me biçikletë në komunën e Ricote nga një shofer i dehur.

Disa orë më vonë ai u gjet dhe doli pozitiv për alkool dhe drogë.

Gómez Luna fillimisht u transferua në spitalin Virgen de Arrixaca në Murcia , ku u shtrua në ICU për pesë ditë para se të vdiste.

Federata e Atletikës e Rajonit të Murcias lëshoi ​​një deklaratë ku ankohej për humbjen e tij dhe gjithashtu “si një protestë, pretendim dhe ndërgjegjësim për pasigurinë që pësojmë në rrugë”. 

Lidhur me këtë ngjatje tragjike ka reaguar edhe María Victoria Molina, presidente e Shoqatës së Atletikës Abarán, e cila  tha: “Nuk është e drejtë, ka shumë gjëra për të bërë. Dhe tani ju kërkoj t’i jepni forcë familjes tuaj, ekipit dhe të afërmve. Kemi ngelur me zemër të thyer.”

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close