Sport

E ‘shkarkoi’ Shqipëria, trajneri i Polonisë këmbëngul: Nuk do të dorëzohem

Fernando Santos po kalon një periudhë të vështirë si trajner i kombëtares së Polonisë pas humbjes me Shqipërisë, por ai është i bindur se nuk do të japë dorëheqjen.

Polonia u mund 2-0 nga Shqipëria në Tiranë të dielën, duke e lënë të 4-tën në Grupin E të kualifikueseve të Kampionatit Europian. Me vetëm tre ndeshje të mbetura dhe skuadra duket e dobët, shanset e Polonisë për të siguruar një vend në Euro 2024 në Gjermani janë në rrezik serioz dhe Santos po vihet nën kritika.

Polakët  me 6 pikë, janë aktualisht katër pikë prapa liderit të grupit, Shqipërisë që është në vendin e 10-të, ndërsa Çekia aktualisht zë vendin e dytë me 8 pikë, por ka një lojë më pak në të dyja skuadrat. Moldavia është në vendin e 3-të me 8 pikë, që do të thotë se Polonia ka nevojë për një paraqitje të përsosur në tre ndeshjet e mbetura për të marrë një nga dy vendet e kualifikimit automatik.

I pyetur në konferencën për shtyp pas ndeshjes nëse ka ndërmend të japë dorëheqjen nga posti i tij, Santos u shpreh i prerë. “As sot e as nesër,” u përgjigj ai. “Mendoj se do të vazhdoj? Ju duhet të pyesni presidentin për këtë. Nëse ai vendos që nuk më do mua si trajner, do të flasë me mua dhe ne do të gjejmë një zgjidhje. Gjithmonë do të ketë një zgjidhje.

“E kuptoj shumë mirë pakënaqësinë e tifozëve. Edhe unë jam i tillë, lojtarët janë shumë të trishtuar në dhomat e zhveshjes sepse donin të sillnin gëzim. Por jo gjithmonë funksionon kështu. Ne donim të fitonim.”-tha ai.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close