Teknologji

Rusia gjobit pronarin e Facebook me 157 mijë euro

Shteti evropian ka gjobitur pronarin e njërit prej rrjeteve më të famshme sociale. Rusia ka gjobitur pronarin e Facebook Meta Platforms me 13 milionë rubla (157 mijë euro), tha të enjten një gjykatë në Moskë.

Kjo gjobë ka ardhur për dështimin në fshirjen e përmbajtjes që qeveria e konsideron të paligjshme. Moska ka rritur presionin mbi Big Tech këtë vit në një fushatë që kritikët e karakterizojnë si një përpjekje nga autoritetet ruse për të ushtruar kontroll më të fortë mbi internetin, diçka që ata thonë se kërcënon të mbysë lirinë individuale dhe të korporatave.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close