Kuriozitete

FOTO-VIDEO/ Ky është turisti i parë që do të shkojë në Hënë

Kompania SpaceX e Elon Musk ka zbuluar udhëtarin e parë privat që planifikon të fluturojë drejt Hënës.

“Unë zgjedh të shkoj në Hënë”, tha miliarderi japonez Yusaku Maezawa, 42 vjeç. Ai pritet të niset nga Rocket Big Falcon (BFR), një sistem nisjeje që u zbulua nga Musk në vitin 2016-të.

Misioni, i cili aktualisht është planifikuar për vitin 2023, do të shënojë vizitën e parë në Hënë nga njerëzit që nga Apollo 17 e NASA-s në vitin 1972.

Njoftimi është bërë në selinë qendrore të SpaceX në Hawthorne, Kaliforni.

Kompania tha se fluturimi përfaqësonte “një hap të rëndësishëm për njerëzit e zakonshëm që ëndërrojnë të udhëtojnë në hapësirë”. Më parë në Twitter, Musk kishte lënë të kuptohej se pasagjeri do të ishte nga Japonia.

Vetëm 24 njerëz kanë vizituar Hënën dhe janë të gjithë amerikanë. Disa nga misionet e Apollo-s orbituan në Hënë pa u ulur në të. Megjithatë, ky udhëtim do të mbështetet në një raketë që ende nuk është ndërtuar dhe Musk ka thënë: “Nuk është 100% e sigurt nëse do ta realizojmë këtë fluturim”.

Për të marrë njerëzit në Hënë, SpaceX së pari do të duhet të përfundojë ndërtimin e anijes së tij Dragon 2 një kapsulë që mbante ekuipazhin që do të ulet në majë të raketës së nisjes.

Ndryshe nga anijea origjinale Dragon, e cila është përdorur për të ofruar mallra në ISS, Dragon 2 do të dizajnohet dhe testohet kështu që është i aftë të marrë ekuipazhin në ISS dhe më gjerë.

Nasa tashmë ka plane të përdorë anijen Starliner të Dragon 2 dhe Boeing për ekuipazhin e anijes në ISS. Sidoqoftë, zhvillimi i Dragoit 2 është vonuar dhe fluturimi i parë i testimit të personelit tani është planifikuar për këtë vit.

Pastaj, thotë Wimmer, gjithçka zbret në gatishmërinë fizike të individëve që nisen në hapësirë.

Nga përvojat e tij që përgatiten për fluturim hapësinor si një qytetar privat, Wimmer, i cili është një mik personal i Muskut, thotë se atje dy gjërat kryesore që Maezawa do të duhet të përgatitet janë forca e rëndesës me forcë në nisjen dhe ndjenjën e mungesës së peshës.

“Këto janë dy gjëra të mëdha nga pikëpamja fizike”, thotë ai.

Për të përgatitur veten për fluturimet e tij të ardhshme të hapësirës, Wimmer ka bërë vizita të shumta në SHBA dhe Rusi, të cilat simulojnë forcën që ka përjetuar gjatë fillimit dhe të udhëtimit.

Gjëja tjetër që Maezawa do të dëshirojë të njohë me veten është ndjenja e mungesës së peshës, gjë që mund t’i bëjë astronautët të ndihen si të sëmurë.

Në përgatitjet e tij, Wimmer ka bërë udhëtime të shumëfishta në fluturimet zero të gravitetit që simulojnë mungesën e peshës për shtrirje shumë të shkurtra në një kohë.

“Sapo të jeni në hapësirë mendja juaj dhe bilanci juaj duhet të mësohen me mungesën e peshës”, thotë Wimmer.

Image

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button