Covid-19

Zbulohet varianti i rrallë i covid në Itali

Në Itali është zbuluar një variant i rrallë i koronavirusit. Varianti i rrallë B.1.525, është pikasur në Napoli. Ai është identifikuar nga Instituti Pascale dhe Universiteti Federico II, ndërkohë është hera e parë që gjendet në Itali, përcjell abcnews.al.

“Për momentin, fuqia e infeksionit ose karakteristikat e tjera të këtij varianti nuk dihen, siç ndodh për shumë variante të rralla të virusit”, thuhet në një njoftim të rajonit të Campania. Rajoni shpjegon se ky variant u gjet në një profesionist që kthehej nga një udhëtim në Afrikë i cili, pas tamponit, doli pozitiv për Covid 19.

Studiuesi Giuseppe Portella i Federico II identifikoi rastin shumë të dyshimtë “dhe në një kohë shumë të shkurtër Nicola Normanno Ekipi i del Pascale zbuloi një variant Covid kurrë të përshkruar në Itali deri më tani “, shton më tej deklarata. Deri më tani vetëm 32 raste janë identifikuar në Britaninë e Madhe, dhe disa raste gjithashtu në Nigeri, Danimarkë dhe Shtetet e Bashkuara. Por asnjëherë më parë nuk ishte zbuluar një variant ndryshe i virusit në Itali.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close