Kuriozitete

Të fitosh 700 milionë dollarë me një biletë të vetme lotarie

Pas 40 tentativash pa një fitues të madh Powerball, një biletë e vetme e shitur në Kaliforni përputhej me të gjashtë numrat e tërhequr të hënën dhe ishte fituesi me fat i çmimit prej gati 700 milionë dollarësh, thanë zyrtarët. Numrat fitues të tërhequr mbrëmjen e së hënës ishin 12, 22, 54, 66 dhe 69. Powerball ishte 15. Falë gati katër muajve loje dhe shitjeve përfundimtare të biletave, çmimi i parë i Powerball është ngjitur në 699.8 milion dollarë, duke e bërë atë të shtatin më të madh në historinë e lotarisë amerikane.

Askush nuk e ka fituar çmimin e madh të lojës që nga 5 qershori. Sipas llogarisë në Twitter të Lotarisë California, fituesi ishte nga Morro Bay. Fituesi do të jetë në gjendje të zgjedhë midis opsionit të pensionit të paguar për 29 vjet ose opsionit të parave prej 496 milion dollarë. Të dy opsionet e çmimit i nënshtrohen taksave. Janë shitur 5 bileta fituese prej 1 milion dollarësh; 2 në Massachusetts dhe 1 në Virxhinia, Florida dhe Arizona. Sa më gjatë të shkojë loja pa një fitues të çmimit të madh, aq më e madhe do të rritet pagesa.

Zyrtarët e Lotarisë kanë vënë në dukje se pavarësisht pritjes së gjatë për një biletë fituese të xhekpotit, shumë njerëz kanë fituar çmime më të vogla, përfshirë 2.8 milion lojtarë vetëm në shortin e së shtunës. Këto fitime shkonin nga 1 milion dollarë në 4 dollarë. Powerball luhet në 45 shtete plus Uashington, DC, Ishujt e Virgjër të SHBA dhe Porto Riko.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close