Kuriozitete

Video/ Krijohet autobusi që lundron mbi ujë

Kompania amerikane CAMI ka projektuar krijimin e një mjeti që kombinon luksin dhe lehtësinë e lëvizjes në ujë. Dyshemeja është e përbërë nga mermeri ndërsa stolat janë material granit. Brenda mjetit të cilësuar si “autobus uji”, nuk mungojnë xhakuzit.

Pasagjerët mund të ulen në një sallë të rehatshme duke shijuar këngët e preferuara ose duke parë një film në një ekran të sheshtë.

Në pjesën e pasme ndodhet dhoma kryesore e gjumit e cila ka krevat dopio, dyshek, pasqyrë çati dhe akses në pjesën e jashtme ku janë vendosur një palë jet ski.

Terra Wind mund të lëvizë mbi ujë.  Mbajtësi ka aftësinë të kalojë midis dy funksioneve, duke vendosur përzgjedhësin e transmetimit automatik, i cili përdoret kur automjeti lëviz në rrugë, në pozicionin N, dhe në të njëjtën kohë zgjedh “D” në kutinë e dytë të ingranazheve./ABC

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: