fbpx
Lajme

Afganistan/ 21 viktima të shkaktuara nga orteku i dëborës

Një ngjarje e rëndë është shënuar në Afganistan, teksa 21 persona kanë humbur jetën si pasojë e një orteku. Kreu i institucionit kundër fatkeqësive për rajonin Daykundin, Asadullah Sarwari bën me dije se bora intensive e ka bërë të pamundur qarkullimin në shumicën prej provincave.Përmes një deklarate për mediat, Sarwari tha se deri më tani 10 persona kanë mbetur të plagosur, ndërsa 7 janë shpallur të humbur.

Gjithashtu si pasojë e ortekut janë shkatërruar 50 shtëpi dhe dhjetëra kafshë kanë ngordhur. Ndërkohë, vazhdojnë punimet e kërkim-shpëtimit për gjetjen e shtatë personave që kanë mbetur nën ortek.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button