Lajme

Detaje te reja nga ngjarja ne Greqi

Ngushtohet rrethi i të dyshuarve për ngjarjen që tronditi Greqinë pak ditë më parë. 30 persona po vëzhgohen nga inspektorët e zonës, shkruajnë mediat greke, dhe duket se autorët janë midis tyre. Pritet që ata të zbulohen pasi në trupin e 20 vjeçares lanë material gjenetik.

Mediat greke nxjerrin në dritë fakte të reja në lidhje me ngjarjen e rëndë në shtëpinë e familjes në Glyka Nera.

Tre grabitësit që hynë në shtëpinë e pilotit të ri të helikopterit të aviacionit civil duket se ishin të vendosur për të lënë pas viktima. Ata mby tën dhe varën qenin e vogël të familjes në shkallët e brendshme, për të mos i tradhtuar.

Më pas lidhën çiftin dhe vunë pistol etën në ballin e fëmijës së tyre për të gjetur se ku ishin fshehur paratë. Gruaja 20 vjeçare Caroline u përpoq me thonjtë dhe dhëmbë të mbronte vajzën e saj njëmbëdhjetë muajshe.

Burri i saj 33 vjeçar arriti me përpjekje mbinjerëzore të “transmetonte” një sinjal rreziku dhe të jepte alarmin per policine.

Gjithçka ndodhi pas orës pas orës 04:30 minuta të mëngjesit të së martës më 11 maj.

Duke siguruar fotografi nga brenda, emisioni grek “Tuneli” tregoi me një paraqitje grafike mënyrën e veprimit të tre grabitësve dhe pikat e tyre të arratisjes.

Grabitësit si fillim lidhën bashkëshortin, të cilin e lanë të shtrirë në dysheme, dhe më pas gruan. Mediat greke raportojnë se burri u kishte treguar grabitësve se ku janë paratë dhe bizhuteritë, para se të humbte ndjenjat.

Mediat lokale raportojnë se gjatë grabitjes së një jave më parë, ku autorët mbyten me duar nënën pranë foshnjes së saj 11 muajshe, njërit prej tyre i ra maska duke bërë që t’i zbulohej fytyra.

Por edhe bashkëshorti i ka parë fytyrën autorit dhe ka dhënë informacionet në polici rreth tipareve fizike të tij, duke e bërë kështu më të lehtë identifikimin e grabitësve. Autorët menduan se lanë të gjallë vetëm foshnjën.

Dëshmia e fqinjes:

“Ata ishin shumë të dashur si çift. Ajo e adhuronte burrin e saj dhe ai e adhuronte atë. Pavarësisht moshës së saj të re, ajo ishte një vajzë e pjekur, e organizuar dhe e qeshur. Ai menaxhoi gjithçka me qetësi. Kishim komunikim të përditshëm dhe shumë të mirë sepse të dy i donim dhe kujdeseshim për endacakët në lagje. Ai ishte një engjëll,” tha ai.

“Unë u zgjova herët në mëngjes nga një zhurmë, si një sorrë dhe qarja e qenit të Caroline. Edhe kafshët e mia u hodhën tutje. Po të kisha kuptuar diçka, do të kisha vepruar ndryshe. Ajo që ndodhi është e neveritshme. Shpresoj që autorët të kapen”, përfundoi ai.

Emisioni mori dëshmi nga lagjja që tregonte se në pesëmbëdhjetë ditët e fundit para ngjarjes, disa njerëz të dyshimtë qarkulluan në zonë, sikur të ishin duke hartuar vendin. Banorët u vunë në dispozicion të autoriteteve për të raportuar gjithçka që vunë re për të dyshuarit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: