Lajme

Emrat/ “Unë jam polic…”! Arrestohen 3 shqiptarë në Itali, njëri prezantohet si efektiv, çfarë bënë në 2 javë

“Unë jam një polic”. Kështu paraditen e djeshme Klisman Nikolli, 27 vjeç, shqiptar, është paraqitur para gjyqtarit kompetent për të vlerësuar legjitimitetin e arrestimit të tre të dyshuarve për bastisjet e vjedhjeve nga data 30 tetor deri më 15 nëntor në Veneto dhe Friuli.

Nikolli u bllokua nga karabinierët e kompanisë Portogruaro kur tentoi të kthehej në Shqipëri. Në dhomën e hotelit në San Stino di Livenza, ku ndodhej me bashkë të hetuarit Viktor Bilani, 30 vjeç dhe Flor Koca, 35 vjeç, valixhet e tyre tashmë ishin gati. Të tre prisnin një grua vendase që do t’i merrte dhe do t’i çonte në aeroport. Përkundrazi, çuditërisht, karabinierët u gjendën përballë tyre.

Të tre janë të dyshuar për 18, mes vjedhjes dhe tentativës për vjedhje në Portogruaro, Concordia Sagittaria, Musile di Piave dhe San Michele al Tagliamento. Në fokus kanë qenë dy bastisje në Azzano (dy tentativa) dhe po aq në dy shtëpi në Chions ku janë vjedhur 2000 euro dhe në një shtëpi tjetër 9000 euro dhe disa orë.

Të mbrojtur nga avokatet Ilenia Mëhilli të Gjykatës së Romës dhe Pasquale Crea të Trevisos, dje kanë ushtruar të drejtën e tyre për të mos u përgjigjur. Gjykatësi Rodolfo Piccin pranoi kërkesën e zv.prokurorit Carmelo Barbaro duke vendosur masën e sigurisë me burg për secilin prej të dyshuarve, masë kjo e bazuar në rrezikun e arratisjes dhe pistat e rënda të lidhura me pesë vjedhjet. “Do të vlerësojmë dokumentet e hetimit – komentoi avokati Crea – më pas do të apelojmë në Gjykatën e Apelit”

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close