Lajme

Flakët në qarkun e Shkodrës, digjen 35 banesa në Grudë

Situatë dramatike paraqitet nga zjarret në Grudë-Fushë. Nga raportimet, mësohet se 80 % e banesave të fshatit jo të banueshme janë shkrumbuar plotësisht .

Mësohet se 70 forca nga komuniteti dhe dy zjarrfikëse nga Kopliku ndodhen në vendin e ngjarjes, ndërsa sipas Nënprefektit Hysen Hysaj, u arrit të shpëtohen vetëm banesat e banueshme.

Situata pas dy ore luftë me flakët është përmirësuar, por dëmet janë katastrofike: 80% e banesave janë djegur plotësisht, ndërkohë që nuk ka dëme në njerëz.

Nënprefekti Hysaj tha se zjarrfikësit e Repartit Malësi e Madhe me në Krye Komandantin Besnik Hasaj ‘janë vërtetë heronj’ pasi vetëm ndërhyrja e tyre ka arritur të shpëtojë shtëpitë e banuara të Grudë-Fushës.

Janë rreth 35 banesa të pabanueshme që janë djegur, ndërkohë që 5 banesat ku jetojnë banorët janë arritur të shpëtohen.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close