fbpx
Lajme

KOSTA RIKA – Rihapen kufijtë për turistët nga mbarë bota

Kosta Rika do të hapë më 1 tetor kufijtë për turizmin ndërkombëtar, të mbyllura që prej marsit për shkak të pandemisë, njoftoi qeveria.  Vendi që kufizohet nga Oqeani Paqësor dhe deti i Karaibeve filloi në mes të tetorit një proces rihapjeje me gjashtë vende të tjera të Amerikës Qendrore. Duke nisur nga 1 nëntori, vizitorë nga mbarë bota mund të përfitojnë nga plazhet, vullkanet dhe biodiversiteti që ofron vendi.

“Çdo turist që viziton vendin aktivizon një sërë zinxhirësh prodhimi në bujqësi, peshkim, tregti, transport, guida turistike, hotele, restorante, operatorë dhe artizanë “, gjë që ndihmon në riaktivizimin e ekonomisë në rënie e vendit”, theksoi ministri i Turizmit Gustavo Segura në një konferencë shtypi. Hapja e tij për turistët vetëm nga SHBA-ja do të bëjë të mundur rikthimi e rreth 80 000 vendeve të punës të humbura për shkak të masave kufizuese të marra për të frenuar pandeminë dhe për të gjeneruar 1,5 miliardë dollarë deri në vitin 2021, sipas qeverisë.

Turizmi, sektor kyç i ekonomisë së Kosta Rikës, që para pandemisë priste ëdo vit më shumë se tre milionë vizitorë, kontribuon me 8% të PBB-së, ekuivalente me rreth katër miliardë dollarë dhe gjeneron 600 000 punonjës, sipas të dhënave zyrtare.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button