Lajme

Lezhë/ Çahet argjinatura e Tales, 620 hektarë tokë nën ujë

Rreth 620 hektarë tokë është përmbytur si pasojë e reshjeve të shiut në Lezhë.

Emergjencat Civile bëjnë me dije se është çarë argjinatura e Tales, ndërsa në Lagunën e Patokut ka prezencë të ujit në disa biznese. Gjithashtu njoftohet se ka kuota të larta te lumi Mat, ndërsa në disa zona raportohet se ka mungesë të energjisë elektrike.

Në qarkun Lezhë kane rënë rreth 65 mm reshje ,kuota lumit Drin 1.6 m nga +2.0 m kuota kritike, ka sipërfaqe të përmbytura në zonën Zadrime rreth 120 ha .Hidrovori i Balldrenit punon në kuotën -1.4m ka rreth 350 ha të përmbytura. .Hidrovori  Tale punon në kuotën -1.1 m ka rreth 50 ha të përmbytura në kënetën Tresh-Spiten.

Hidrovori  Droje – 0.20 m, Hidrovori Shllinza – 0,70 m. . Në fushën e Gjormit (ish këneta) kemi rreth 100 ha toka të përmbytura Paraqiten probleme ne Alk, Nj/A/F.Kuqe, si pasoje e rritjes së prurjeve në Lumin Mat. Strukturat MC së bashkisë Kurbin po ndjekin situatën në terren.

Nga ana drejtorit të HC Ulëz e Shkopet njoftohet që në ora 08:00 është hapur porta e shkarkimit dhe shkarkimet janë 600 m³/s. Nga ana e Kryetares së bashkisë Kurbin raportohet shqetësim hapja e portave  te shkarkimit kemi problem në prezencë ujë në bizneset e që janë në Lagunën ë Patokut.

Ka kuota te larta lumi Mat, pas njoftim për lëshim uji nga hidrocentralet. Si Qark me raportimet aktuale kemi rreth 620 ha tokë të përmbytur. Situata në bashkinë Mirditë paraqitet e qetë, raportohet vetëm mungesë energjie elektrike në disa zona.

Lezha është një nga qarqet më të prekura nga moti i keq dhe reshjet e dendura të shiut, pasi niveli i ujit nëpër lumenj rritet duke bërë kështu daljen nga shtrati dhe duke përmbytur tokat, rrugët dhe banesat përreth.

Sakaq, për ditën e sotme parashikohet që në zonat Veriore dhe Veriperëndimore të kemi herë pas here zhvillim të përkohshëm të vranësirave, të cilat do të gjenerojnë reshje të pakta shiu.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close