fbpx
Lajme

Mazniku si margarinë pas biftekut të artë

Nga Bledian Koka Vaksina nuk bëri punë! Shqiptarët donin mish në këmbim të biftekut që rrezikon ta rrezojë në knock-out elektoral Edi Ramën 3 muaj para gongut.

Por autori i ‘Kurbanit’ nuk kishte ndërmend që të derdhte asnjë pikë gjaku politik nga i veti e aq me pak të ikë për dhjame qeni pa i lëshuar mish për topin e konsumit politik të së hënës një nga ata që nuk është ai. Sot ishte radha e Arbian Maznikut.

Një figure antipatike po aq sa sishoku i tij politik Erion Veliaj, i cili po njëlloj ka paturpësinë e të folurit sipas skenarit deri në vetësakrifikim, me garancinë se asgjë në fund të ditës nuk do të ndodhë. Për të shfryrë llavën e fteres sociale që kërcet në yndyrën e përvëluar të rrjedhur nga Dubai në Tiranë, në mbrëmje shqiptarëve iu servir pak margarinë e llojit Mazniku.

Manziku pranoi aspak në heshtje gjithçka për të cilën grupi neo-sheikëve shqiptarë me në krye Arben Ahmetaj, akuzohet. Mazniku pranoi që kishin shkuar në Dubai me ftesë të një klienti që qeveria i ka qepur tashme një ligj ‘sur measure’ si ai tipit ‘Fusha’ dhe se në këmbim të ‘negociatave’, klienti që priste krushqit me ‘pajë’ nga Shqipëria u kishte qerasur një darkë në Burxh Khalifa tek Nusreti i Madhërishëm madje dhe me ‘haramin’ e verës të përfshirë.

Mazniku e di se e gjithë kjo panoramë është një shkelje flagrante e ligjit për konfliktin e interesit dhe në një shtet normal për këto gjera shkohet dhe në burg, madje për këto janë bërë dhe filma. Por në një shtet si vilajeti i Shqipërisë me ali e kadi Edi Ramën, ligji në dorën e Maliqit godet vetëm veremlinjtë që mëtojnë të ngrejnë krye.

Për ata që nënshtrohen apo vetësakrifikohen për Edi Ramen ka vetëm amshim. Në një shtet si ai i Shqipërisë ka rëndësi vetëm cirku. Dhe sa më shumë paket buka, aq më shumë shtohet cirku.

Video e derrave t’knaqun në Dubai u kujtoi shqiptarëve se cirku ka shkuar larg dhe buka e atyre është kafshatë që s’kapërdihet në krahasim me biftekun 400 eurosh. Prandaj reagimi si asnjëherë në unison ‘pa protestë’ e trembi Edi Ramën i cili për herë të parën në analizën e vet atje në Surrel u ndje ‘i pafaj’.

E prandaj ashtu si Marlon Brando në ‘Last tango in Paris’, ai tentoi të përdorë si margarinë për të ndenjurat e arsyes së shqiptareve, paketimin e llojit Mazniku…

P.S… se kush e hëngri kjo mbetet për tu parë në 25 Prill, por deri atëherë mësuam se një surrat si Arbian Mazniku nuk shërben për gjë tjetër veçse si margarinë…

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button