Lajme

Më në fund Elon Musk bie nga renditja- Bernard Arnault është njeriu më i pasur në botë!

Bernard Arnault, CEO i grupit më të madh në botë të mallrave luksoze LVMH, dhe Francoise Bettencourt Meyer, trashëgimtare e L’Oréal janë, së bashku me familjet e tyre, njeriu më i pasur dhe gruaja më e pasur në botë, ‘i pari’”, sipas revistës Forbes për vitin 2023 që u publikua sot. Në vitin 2022, Bernard Arnault ishte personi i tretë më i pasur në botë, i pari Elon Musk, pronar i Tesla, Twitter apo edhe Space X dhe i dyti Jeff Bezos, themelues i Amazon.

Siç shihet nga renditja e re, faktet kanë ndryshuar dhe manjatët e gjigantëve të teknologjisë kanë humbur një pjesë të pasurisë së tyre.

Tabela e Forbes me katër njerëzit më të pasur në botë

Por dhjetorin e kaluar, miliarderi francez dhe familja e tij u bënë pronarë të pasurisë më të madhe në botë sipas listës “në kohë reale” të revistës, duke përdorur kryesisht çmimet e bursës dhe kursin e këmbimit si kriter.

Në listën më të mirë të vitit 2023 në botë të publikuar sot, pasuria e tij vlerësohet të arrijë në 211 miliardë dollarë — Forbes shpjegon se “ka llogaritur vlerën neto duke përdorur çmimet e aksioneve dhe kurset e këmbimit që nga e premtja, 11 mars 2023”.

“Për herë të parë në historinë e renditjes, burri dhe gruaja më e pasur e Francës janë edhe më të pasurit në botë. Një performancë e dyfishtë që tregon energjinë e ekonomisë franceze pavarësisht krizave të njëpasnjëshme që po kalon vendi ynë, drejtpërdrejt ose tërthorazi”, thuhet në një deklaratë të Forbes France.

Elon Musk zë vendin e dytë në listën e të pasurve në botë, me një pasuri të vlerësuar në 180 miliardë dollarë, i ndjekur nga Jeff Bezos (114 miliardë), Larry Ellison, bashkëthemelues i kompanisë softuerike Oracle (107 miliardë) dhe sipërmarrësi Warren Buffett. (106 miliardë).

Dhjetë të parët plotësohen nga amerikanët Bill Gates (104 miliardë) dhe Michael Bloomberg (94.5 miliardë), meksikani Carlos Slim dhe familja e tij (93 miliardë), indiani Mukesh Ambani (83.4 miliardë) dhe amerikani Steve Ballmer (80.7 miliardë dollarë).

Françoise Betancourt Meyer (dhe familja e saj) – pasuria e njëmbëdhjetë më e madhe në botë me 80.5 miliardë dollarë – është për të tretin vit radhazi gruaja më e pasur në botë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close