Lajme

Meta pyet kryeprokurorin e Elbasanit: Vëllai juaj kandidat për deputet, nuk jeni në konflikt interesi?

Presidenti i Republikës Ilir Meta, në një tjetër konferencë për mediat ditën e sotme, i ka drejtuar një sërë pyetjesh drejtuesit të Prokurorisë Elbasan, Kreshnik Ajazi. Pyetjet Meta, për Prokurorinë e Elbasanit i ka ngritur pasi ai bën përgjegjës SPAK dhe këtë prokurori për neglizhimin e një kallëzimi për krime zgjedhore të bërë nga Partia Demokratike për krime zgjedhore.

Kreu i shtetit e pyet zotin Ajazi se përse u vonua administrimi i materialit kallëzues të PD, dërguar për kompetencë nga SPAK. Po ashtu, Meta pyet se përse Gazmend Bardhi si përfaqësues i PD, u thirr për t’u paraqitur pesë ditë pas zgjedhjeve. Presidenti i sjell në vëmendje Kreshnik Ajazit se vëllai i tij kandidon për deputet si kandidat i PS në Elbasan, dhe e pyet nëse ndihet në konflikt interesi.

“A ndiheni ju në konflikt të pastër interesi lidhur me këtë fakt? Dhe, nëse po, a keni vlerësuar ndonjëherë të dorëhiqeni, apo të kërkoni transferimin nga drejtimi i prokurorisë në Elbasan.” Në pyetjet e radhës, Ilir Meta pyet prokurorët nëse i vret ndërgjegjja që vetëm një ditë pas njoftimit për t’u paraqitur për sqarime nga kallëzuesit, ndodhi përplasja me armë dhe përgjakja në qytetin e Elbasanit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: