Lajme

Nuk lejohen të kalojnë në Mal të Zi, qytetarët përplasen me policinë në Han të Hotit

Dita e sotme ka nisur me një p ërplasje në pikën kufitare të kalimit në Hanin e Hotit. Shkak për konfliktin janë bërë masat kufizuese që Mali i Zi ka vendosur në pikat kufitare. Raportohet se janë krijuar e tensione mes qytetarëve dhe policisë malazeze për arsye se nuk njihen testet.

Qytetarët kanë kryer privatisht testet PCR dhe antigjen para se të niseshin, por policia nuk i njeh këto teste. Sakaq nga raportimet e qytetarëve thuhet se një shqiptar është d hunuar nga policia malazeze. Para pak ditësh Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njoftoi se nga data 14 shtator Mali i Zi do të rikthejë masat kufizuese dhe nëse qytetarët nuk plotësojnë kriteret e udhëtimit duhet të karantinohen.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: