Lajme

Pamjet me dron, vatrat e zjarrit ende aktive në Orikum të Vlorës

Temperaturat e larta në vend kanë ndikuar në përhapjen e vatrave të zjarrit. Pavarësisht se shumë forca zjarrfikëse janë angazhuar për shuarjen e flakëve, ende shtungëlla tyme vijojnë të dalin nga zonat ku zjarri është aktiv. Siç shihet nga pamjet e filmuara me dron nga fotografi Gent Shkullaku i Agjencisë LSA, Karaburuni është i mbuluar totalisht nga re të mëdha tymi.

Pamjet e realizuara nga droni, shfaqin shkallën e plotë të zjarreve, përgjatë bregdetit të Jonit.

Mijëra ha tokë është shkrumbuar nga flakët, ndërsa situatë e njëjtë po shfaqet në shumë vende të Evropës, përfshirë Turqinë, Italinë dhe Greqinë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: