fbpx
Lajme

Parlamenti grek miraton blerjen e “Rafale”, Franca pajis Greqinë me 18 avionë luft arak

Parlamenti grekë miratuan sot blerjen e 18 avionëve Rafale të prodhuara nga kompania  Dassault në Francë, të cilët kapin shita e për 2.5 miliardë euro, në një marrëveshje që do të nënshkruhet nga ministrat e Mbrojtjes Greke dhe Franceze përgjatë këtij muaj. Athina ka rënë dakord të blejë avionë të përparuar luftarakë ndërsa lëviz përpara me planet për të forcuar kapacitetin e saj ushtarak gjatë një mosmarrëveshje me Turqinë fqinje mbi burimet e energjisë në detin Mesdhe.

Marrëveshja për gjashtë avionë të rinj dhe 12 të përdorur Rafale pritet të nënshkruhet nga Franca dhe Greqia në Athinë këtë muaj dhe dërgesat e para priten gjatë gjysmës së parë të vitit, ka thënë qeveria. Qeveria e drejtuar nga Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis, shprehet se dëshiron të investojë në forcat e armatosura, duke rritur personelin, duke blerë fregata të reja, helikopterë dhe dronë dhe duke azhurnuar flotën e saj ekzistuese të luftëtarëve F-16.

Parlamenti pritet gjithashtu të votojë javën e ardhshme mbi një projekt-ligj që shtrin ujërat territoriale perëndimore të Greqisë në Detin Jon në 12 milje detare nga gjashtë, tha Mitsotakis për TV lokal ANT1. Ndërsa kjo votë nuk ndikon drejtpërdrejt në Egjeun lindor dhe jugor, ku Greqia dhe Turqia kanë pretendime konkurruese, Athina ka thënë se rezervon të drejtën sipas ligjit ndërkombëtar për një kufi detar 12 milje në të gjithë territorin e saj. Turqia ka thënë se do ta konsideronte hedhjen e një pretendimi të tillë në Egje si një  arsye për luftë. Me shumë gjasa  zyrtarët nga të dy vendet do të takohen në 25 janar për bisedime.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button