Lajme

“Person i padëshiruar në Shqipëri”, reagon eurodeputetja: Jam e nderuar, më shpalli një vend i korruptuar

Eurodeputetja qipriote, Eleni Theochaurus, ka reaguar pas shpalljesë nga qeveria shqiptare si “person non grata”,(person i padëshirueshëm në Shqipëri), për shkak të rolit të saj në thirrjet raciste antishqiptare gjatë funeralit të Konstandinos Katsifas në Bularat.

Gjatë një interviste për portalin qipriot, Sigmalive, ajo u shpreh se ndihej e nderuar pasi është hspallur i person “non grata” nga një qeveri e korruptuar.

“Ky është një titull nderi për mua, pasi jam sërish në fokusin e një tjetër regjimi të korruptuar dhe diktatorial, dhe kjo është konfirmuar sa nga Londra aq dhe nga Athina”, tha ajo.

“Ata [shqiptarët] nuk do të arrijnë dot të thyejnë rezistencën time, as dëshirën ose pasionin tim, për të siguruar të drejtat njërëzore të grekët e shtypur mizorisht në Epirin e Veriut”, citohet Theochaurus nga portali qipriot.

Sipas Sigmalive, ajo pritet të raportojë të hënën në Parlamentin Europian në lidhje me vrasjen e Kaçifasit. Eleni Theochaurus bën pjesë në grupin që raporton në lidhje me Shqipërinë në Bashkimin Europian.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close