Lajme

Plani për vrasjen e kreut të LDK-së dhe tre deputetëve, reagon Zemaj: Nuk kam asgjë personale me askënd

Deputeti i LDK-së, Armend Zemaj ka zbuluar detaje lidhur me planifikimin e atentatit ndaj tij dhe Lumir Abdixhikut, Avdullah Hotit dhe Arben Gashit.

Zemaj është shprehur se motivet e këtij atentati janë politike, pasi siç tha ai, nuk ka asgjë personale me askënd, raportojnë mediat në Kosovë.

“Gjithcka ka qenë në koordinim me policinë e Kosovës, gjatë këtyre 24 orëve ka dalë si informacion dhe është bërë publike këtë fazë pak më të hershme. Nuk po dua të jem i rezervuar jam jurist me profesion dhe dua t’i ruaj disa gjëra derisa të ketë prononcim nga policia e prokuroria.

Nëse ekziston një mendësi në Kosovë se dikush duhet të eliminohet politikisht se përse është kundërshtarë i dikujt këtu në Kosovë ose pse i takojnë LDK-së, e shihen si kuadro që mund të udhëheqin të ardhmen me Kosovën kjo s’do koment. Nëse ata evidentohen sigurisht ata duhet trajtohen edhe në aspektin personal.

Nga ajo çka është thanë motivet mund të jenë puro politike, sepse privatisht nuk kemi asgjë me askënd”, ka thënë Zemaj.

Ditën e djeshme u raportua se kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku dhe tre deputetë të kësaj partie ishin objektiv i një atentati.

Nënkryetari i kësaj partie, Kujtim Shala u shpreh se informacionet për këtë plan i kanë mësuar nga përgjimet e disa bisedave të kryera nga shërbimet e një vendi të BE. Shala tha në të plan janë të përfshira dy organizata, njëra në Kosovë dhe tjetra jashtë saj, që ka marrë përsipër financimin e këtij plani.

Në një përgjigje për televizionin Klan Kosova, policia tha se i ka marrë masat e nevojshme lidhur me këtë rast kërcënimi për jetën.

“Të gjitha veprimet e mëtejme policore do të ndërmerren në bashkëpunim dhe koordinim me organet e drejtësisë”, tha zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Bajram Krasniqi.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close