Lajme

SHBA\ 6 të rinj humbin jetën në aksidentin tragjik/ iPhone 14 njoftoi policinë për përplasjen

Sensori i zbulimit të përplasjeve në iPhone 14 ka njoftuar policinë për një aksident tragjik në Nebraska, SHBA.

Megjithëse shkaku i përplasjes mbetet nën hetim, policia tha se ata u thirrën në vendngjarje pasi iPhone zbuloi se ishte në një aksident dhe thirri automatikisht policinë pasi përdoruesi i telefonit nuk reagonte.

IPhone 14 përmban një sensor të ri me një përshpejtues me forcë të lartë që zbulon kur përdoruesi ka qenë në një aksident me makinë. Funksioni, i quajtur ‘zbulimi i përplasjes’, aktivizohet vetëm kur udhëtoni në një automjet./CNA.al

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close