Lajme

Tiranë \ Finalizohet operacioni “Kompleks”

Policia e Tiranës ka zhvilluar sot një operacion, në bashkëpunim me Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë dhe Forcat RENEA, ku kanë gjetur një bazë a rmatimi. Ndërsa pritet që drejtori i Policisë së Tiranës, Rebani Jaupi, të dalë në një deklaratë për të zbardhur detaje mbi operacionin.

Njoftimi i policisë: Finalizohet operacioni policor “Kompleks”, i zhvilluar nga strukturat e Drejtorisë Vendore të Policisë Tiranë, me mbështetjen e Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë së Shtetit. Zbulohen dhe g oditen 18 baza që shërbenin për modifikimin, magazinimin dhe shitjen e a rmëve l uftarake nga grupe k riminale që kryenin k rime kundër personit. Zbardhen tri ngjarje k riminale me a rmë e eksploziv të ndodhura më parë.

Sekuestrohen a rsenal a rmësh l uftarake të llojeve të ndryshme, snajper, antitanke, kallashnikovë, pistoleta, silenciatorë, radio policie e ushtrie, optikë termikë për snajper, pjesë të ndryshme për modifikimin e a rmëve l uftarake e sasi m unicionesh l uftarake, 7 automjete, 2 prej tyre të b linduara.

Vihen në p ranga 5 persona dhe shpallen në kërkim 2 të tjerë, të përfshirë në këtë veprimtari k riminale. Strukturat për H etimin e K rimeve të Rënda në Drejtorinë Vendore të Policisë Tiranë, me mbështetjen e strukturave h etimore në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit, në vijim të punës për zbulimin, dokumentimin, identifikimin dhe kapjen e personave të përfshirë në ngjarje k riminale të ndodhura më parë, si dhe në kuadër të parandalimit dhe g oditjes së veprimtarisë k riminale në qytetin e Tiranës, mëngjesin e sotëm, në bashkëpunim me SPAK-un dhe Prokurorinë e Rrethit Gjyqësor Tiranë, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar “Kompleks”.

Në kuadër të këtij operacioni, nga shërbimet policore, pas vlerësimit të informacioneve të marra dhe h etimeve të kryera, u bë i mundur saktësimi, lokalizimi dhe g oditja e 18 bazave që shërbenin për modifikimin, magazinimin dhe furnizmin me a rmë të grupeve k riminale në territorin e të gjithë vendit. Po gjatë operacionit u bë lokalizimi dhe kapja 3 personave për të cilët SPAK ka lëshuar urdhër ndalimi, konkretisht:
Paris Prenga, Bledar Deda dhe Flor Abazi; Si dhe u shpall në kërkim shtetasi Sokol Gjura, i cili është larguar jashtë vendit javë më parë. Ndalimi i këtyre shtetasve u bë për arsye se këta persona, së bashku dhe me dy persona të tjerë të ar restuar më parë, Ermond Jamaku dhe Enver Jamaku, dyshohet se janë autorë të ngjarjes së ndodhur më datë 18 tetor 2019, në Tiranë, ku është tentuar të vritet me eksploziv të telekomanduar shtetasi A. B.

Shtetasi i shpallur në kërkim Sokol Gjura dyshohet se së bashku me dy persona të tjerë të arrestuar më parë, Ermond Jamaku dhe Enver Jamaku, janë autorë të s ulmit me a rmë ndaj shtetasit P. P., ngjarje e ndodhur më datë 10 shtator 2017, në rrugën “Muhamet Deliu” në Tiranë. Gjithashtu, këta persona dyshohet se janë autorë të vendosjes së lëndës e ksplozive, g ranatës dhe a rmës së z jarrit, si dhe të një l ënde n arkotike të dyshuar si h eroinë në banesën e shtetasit E. S., ngjarje e ndodhur më datë 15 shtator 2017 në Tiranë.

Në kuadër të operacionit, gjatë kontrollit të banesës së shtetasit Akil Kulla, i cili është shpallur në kërkim, Policia ka gjetur dhe sekuestruar një a rsenal a rmësh l uftarake të kalibrave të ndryshëm dhe municion l uftarak, konkretisht një snajper prodhim i fundit, 4 kallashnikovë, dy granatahedhës, një pistoletë dhe pjesë për riparim dhe modifikim të a rmëve të z jarrit.

Gjithashtu, gjatë kontrollit të ushtruar në banesën e shtetasit Bujar Jaupi, me profesion tornitor, i cili u arrestua në flagrancë, janë gjetur dhe sekuestruar 25 silenciatorë për a rmë të ndryshme të prodhuara nga ky shtetas në tornon që kishte në përdorim në ambientet e banesës, një pistoletë me mulli dhe qindra pjesë për modifikimin dhe riparimin e a rmëve të zjarrit.

Nga kontrolli i banesës së shtetasit Sokol Gjura, janë gjetur dhe sekuestruar radio si ato të policisë dhe të ushtrisë, një optikë termike speciale për snajper, ndërsa në magazinën e këtij shtetasi u gjetën dhe u sekuestruan 20 makineta të reja të lojërave të fatit, 6 tavolina ruleti, një automjet i b linduar, si dhe automjeti i përdorur nga autorët në v rasjen e mbetur në tentativë të shtetasit A. B.

Ndërsa në banesën e shtetasit Paris Prenga janë gjetur një a rmë z jarri pistoletë dhe një sasi l ënde n arkotike k okainë.

Në banesën e shtetasit Flor Abazi janë gjetur një sasi municioni për a rmë z jarri, 2 qese me l endë n arkotike k okainë dhe një automjet i blinduar.

Po në kuadër të operacionit, nga kontrolli në banesën e shtetasit Arben Sufa, me profesion tornitor, Policia gjeti një p istoletë dhe pjesë për silenciatorë.

Për arsye h etimore nuk bëjmë me dije të dhëna të tjera, pasi operacioni vijon për zbadhjen e ngjarjeve të tjera në të cilat dyshohet se janë të përfshirë këta shtetas dhe shtetas të tjerë.

Policia e Shtetit është e vendosur për të krijuar një ambient sa më të sigurt duke parandaluar dhe goditur ashpër të gjithë personat që tentojnë të ushtrojnë veprimtari k riminale në fushën e krimeve kundër personit, në fushën e n arkotikëve apo trafiqeve të paligjshme dhe në këtë kuadër fton qytetarët që të vijojnë bashkëpunimin e shkëlqyer me strukturat e Policisë së Shtetit, duke denoncuar çdo rast të paligjshmërisë në Komisariatin Dixhital dhe në numrin pa pagesë 112.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: