Lajme

U bllokuan në Kanionin e Langaricës për shkak të motit, policia shpëton katër turistët gjermanë, ja gjendja e tyre shëndetësore

U bllokuan në Kanionin e Langaricës për shkak të motit, policia shpëton katër turistët gjermanë, ja gjendja e tyre shëndetësore

Policia ka shpëtuar ditën e sotme në  “Kanioni i Langaricës”, Përmet, 4 turistë gjermanë, pasi kanë mbetur të bllokuar në pjesën e kanionit, për shkak të rritjes së nivelit të ujit në lumin e Langaricës, nga reshjet e shiut.

Menjëherë pas marrjes së njoftimit, shërbimet e Komisariatit të Policisë Përmet dhe shërbimet zjarrfikëse, janë nisur në drejtim të zonës ku kishin mbetur të bllokuar turistët.

Shërbimet e Komisariatit të Policisë Përmet, në bashkëpunim me shërbimet zjarrfikëse dhe punonjësit e Agjencisë Kombëtare të Zonave të Mbrojtura, kanë kontrolluar të gjithë zonën dhe kanë bërë të mundur lokalizimin e turistëve, në kanionin e Langaricës.

Falë punës së mirorganizuar dhe bashkëpunimit me shërbimet e tjera, punonjësit e Policisë kanë bërë të mundur nxjerrjen e 4 turistëve nga terreni i vështirë ku ishin bllokuar, të cilëve, më pas, u është ofruar asistenca mjekësore. Aktualisht të 4 turistët ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore. Gjithashtu, Federata Shqiptare e Rafting ofroi mbështetje me pajisje të posaçme për ndërhyrjen në këto zona.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close