Lajme

VIDEO/ Makina që notojnë mbi ujë dhe njerëz të bllokuar në metro, pamje nga përmbytjet në Kinë

Moti i keq i cili pas Europës Perëndimore përfshiu edhe kontinentin aziatik ka shkaktuar dhjetra të vdekur. Rrugët dhe stacionet e metrove janë zhytur në të gjithë provincën Henan të Kinës duke detyruar qytetin të mbyllet. Tempulli Shaolin, i njohur për mësimin e arteve marciale të murgjve budistë, u dëmtua rëndë nga përmbytjet.

Më shumë se 10 mijë banorë të provincës Henan janë zhvendosur në strehimore. Kina përjeton përmbytje të rregullta gjatë muajve të verës, por rritja e qyteteve dhe shndërrimi i tokës bujqësore në periferi rrit kostot pas ngjarjeve të tilla.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: