Lajme

Video\ Vlorë, Leli: Turizmi pjesë e rëndësishme e ekonomisë

Kryetari i bashkisë së Vlorës, Dritan Leli, inspektoi sot punimet që po kryhen në këtë qendër historike, një projekt i realizuar me mbështetjen e qeverisë.

“Pas rikonstruksionit të godinave më të rëndësishme të kësaj zone, ku investitor ka qenë Fondi Amerikan, me një punë të lavdërueshme për të gjithë, sot jemi duke parë punimet që po realizohen nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, ku pjesët e mobilimit urban kanë qenë pjesa më e rëndësishme ku janë të vendosura stolat, punimet me pllaka, si dhe me mbjelljen e disa pemëve që janë dekorative, për të bërë më shumë hije në ditët e nxehta të verës”, – tha Leli.

Kryebashkiaku Leli u shpreh se “prej 30 vitesh në këtë shesh nuk kalohej dot dhe sot kemi një shesh gjigant përballë Muzeut Historik të Vlorës, si dhe përballë atij që ne duam të ndërtojmë nesër Muzeun Kombëtar të Hebraizmit dhe Muzeut Etnografik, të cilët do të krijojnë ansamblin muzeal të vizitës së turistëve në ditët që vijnë”.

“Të flasësh për turizmin sot në këto ditë është një gjë që të sfidosh kohën, por ne jemi për ta sfiduar atë që po na ndodh, se një ditë do vendoset ‘normaliteti’ duke respektuar distancat dhe duke pritur që shkenca mjekësore të ketë alternativa pozitive për përballjen e kësaj pandemie që ka gjunjëzuar gjithë njerëzimin, ngelemi me shpresë që gjëra më të mira do të vijnë”, – shtoi Leli.

Po ashtu, Leli tha se “kjo vizitë në kantier është një mesazh për të gjithë ata që janë duke investuar në territorin e bashkisë si dhe për ata që janë duke menduar për të investuar”.

“Turizmi është pjesë e rëndësishme e ekonomisë së qytetit dhe të gjithë kemi në dorë të ngremë dhe ringremë ekonominë turistike jo vetëm në Vlorë, por edhe në të gjithë Shqipërinë”, – theksoi Leli.

Në zonën qendrore të Vlorës ka një sërë objektesh të trashëgimisë kulturore, që e shndërrojnë këtë qytet jo vetëm në perlë të bukurisë turistike, por edhe të historisë dhe kulturës.

 

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close