Lajme

Vlorë, Finalizohet operacioni policor i koduar “Dukati”, arrestohen 3 persona, në kërkim 2 të tjerë

Vlorë,  Vijon kontrolli masiv i territorit për parandalimin, evidentimin dhe g oditjen e veprimtarisë k riminale në fushën e kultivimit të b imëve n arkotike. Finalizohet me sukses operacioni policor i koduar “Dukati”. Operacioni i zhvilluar nga DVP Vlorë në bashkëpunim me Komisariatin e Policisë Vlorë dhe Forcën e Posaçme “Shqiponjat”. Vihen në pranga 3 shtetas, shpallen në kërkim 2 të tjerë, si autorë të dyshuar të kultivimit të bimëve narkotike.

Sekuestrohet l ëndë n arkotike dhe municion l uftarak. Strukturat h etimore të DVP Vlorë, në bashkëpunim me shërbimet e Komisariatit të Policisë Vlorë, në vijim të punës së pandërprerë për parandalimin, evidentimin dhe goditjen e veprimtarisë kriminale në fushën e kultivimit të bimëve n arkotike, gjatë kontrollit të territorit, bazuar dhe në informacionet e marra në rrugë policore, kanë evidentuar dhe g oditur 3 raste në fushën e n arkotikëve, në Selenicë dhe Dukat, Vlorë.

Si rezultat i operacionit, specialistët për H etimin e T rafikut të Paligjshëm dhe N arkotikëve në DVP Vlorë, arrestuan në flagrancë shtetasit, T. A., 38 vjeç, banues në fshatin Peshkëpi dhe S. I., 32 vjeç, banues në Vlorë, pasi dyshohen se në bashkëpunim me njeri-tjetrin, në vendin e quajtur “Llovisë”, në fshatin Dukat, në një sipërfaqe të pyllëzuar, kanë kultivuar në kubikë fidanë c annabis s attiva si dhe gjatë kontrollit të ushtruar në kasollet ku këta shtetas qëndronin u gjetë dhe u sekuestrua një sasi prej 11 kg lendë n arkotike e dyshuar c annabis s attiva në forëm boçeje. Po nga specialistët për Hetimin e T rafikut të Paligjshëm dhe N arkotikëve në DPV Vlorë u bë shpallja në kërkim e shtetasve, Sh. Z., 58 vjeç dhe Sh. Z.,18 vjeç ( babë e bir) banues në Selenicë, Vlorë, pasi gjatë kontrollit në banesën e tyre iu gjet dhe iu sekuestrua një sasi prej 1.74 kg l ëndë n arkotike e dy shuar c ann abis s ativa, një sasi m unicioni l uftarak dhe 1 a rmë e ftohtë (t hikë), si dhe në oborrin e banesës, u gjetën të kultivuar në kubikë fidanë can nabis sativa. Gjithashtu nga specialistët për H etimin e K rimit në Komisariatin e Policisë Vlorë, u bë arrestimi në flagrancë i shtetasit J. K., 23 vjeç, banues në fshatin Peshkëpi, Selenicë, pasi gjatë kontrollit në oborrin e banesës së tij, u gjetën të kultivuar fidanë c an nabis sativa. Materialet h etimore i kaluan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprime të mëtejshme.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close