Lajme

Zbulohet mumja 2 000 vjeçare, gjuha i ka fiksuar të gjithë

Arkeologët kanë zbuluar 16 varre, një prej të cilëve kishte një mumje që kishte gjuhën prej floriri në një zonë të lashtë të Egjiptit, Taposiris Magna. Ekspertët thonë se gjuha e personit u hoq gjatë balsamimit dhe u zëvendësua me një objekt të artë, duke besuar se mund të fliste me Osiris në botën e përtejme.

Osiris është “Zoti i Botës së Epërme” dhe gjykatësi i të vdekurve – një nga perënditë më të rëndësishme të Egjiptit të lashtë. Boshtet e varrimit, që datojnë rreth 2,000 vjet, ishin të njohura në epokën e lashtë greke dhe romake, të cilat mbanin mbetje brenda një mali ose formacioni natyror shkëmbor.

Gërmimi po drejtohet nga Universiteti i Santo Domingo, i cili ka punuar në vend për gati një dekadë. Ekipi kishte zbuluar më parë disa monedha brenda tempullit të Taposiris Magna të gdhendur me fytyrën e Mbretëreshës Kleopatra VII.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close