Showbiz

Artisti kosovar çmend grekët me performancën e tij, shfaqet me fustan rozë dhe i grimuar

Tematika e këtij viti e Bienales së Athinës është “Eklipsi që ëndërron dritën”. Astrit Ismaili, artisti kosovar i njohur për stilin e tij jo konformist vjen shpesh me ide të veçanta. Këtë herë ai ka zgjedhur të përfaqësohet me një fustan të Valdrin Sahitit në ngjyrë rozë me xixa dhe në fyyrën e tij ka të aplikuar produkte kozmetike. Në një postim të tijin në Instagam ai ka shpjeguar dhe konceptin pas veshjes duke thënë se përfaqësimi si Miss Kosova në një vend si Greqia, e cila nuk e njeh Kosovën si shtet i pavaruar, ja ka shtuar adrenalinën dhe rrezikun situatës.

“Ishte një nder të hap @athensbiennale 7 si alter-ego ‘Miss Kosova’. Alter-ego është nxjerrë nga performanca MISS e cila ndër të tjera merret me nocionin ‘Creative ëhen Limited’ duke iu referuar figurave fiktive dhe jo fiktive nga e kaluara që duhej të ishin krijuese për të kapërcyer kufizimet gjeo-politike dhe sociale. Të qenit në Televizionin kombëtar grek si ‘Miss Kosova’ në një vend që nuk e njeh Kosovën, në një rajon ku queer janë në rrezik, i shtoi një urgjencë performancës sime që ilustron pse bëj atë që bëj!”, shkruan ai.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: