fbpx
KurioziteteTeknologji

Kjo është vetura më e shpejtë në botë

E keni pyetur ndonjëherë veten se sa shpejt mund të ecin veturat? Përgjigja, natyrisht, varet nga lloji dhe cili është përkufizimi juaj për veturën.  Por cila konsiderohet si veturën me të shpejtë në botë?

Kjo “foshnjë”, që shihni në foto, Thrust SSC jet car, e vitit 1997, theu të gjitha llojet e regjistrimeve përsëri në administratën e Klinton. Bëri rreth 763 milje në orë në Tetor të ’97, sipas Librit Guinness të Rekordeve Botërore. Kjo është një shpejtësi që akoma nuk është arritur.

Ideja është që, vetura më e shpejtë në botë është më pak e ngjashme me një veturë të zakonshme dhe ndoshta do të ishte më mirë të quhej një anije hapësinore me rrota.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button