Lajme

Manovra për të shmangur përgjegjësinë e Otrantos, Italia i konsideron të parregullta prokurat e familjarëve që humbën të afërmit e tyre

Tragjedia e marsit të 1997-ës është një nga më të rëndat e popullit shqiptar. Kujtojmë se në këtë datë, në kanalin e Otrantos, në përpjekje për të shkuar drejt Italisë, u mbytën 58 shqiptarë, të cilët po udhëtonin me anijen “Kater i Radës”. Kjo e fundit u godit nga një anije ushtarake italiane, e quajtur “Sibilia”.

Këtë tragjedi, gjykata italiane, e ka quajtur si një incident, në përpjekje për të ndaluar valën e emigrantëve. Prokurori i çështjes, Giuseppe  Vignola, vendosi të lirojë nga akuzat kapitenin e “Sibilias”, Laudadio, me pretekstin se fajtor për fundosjen e anijes me shqiptarë, ishte manovra e gabuar e kapitenit të “Katerit”. Megjithatë pamjet filmike të siguruara vërtetojnë komplet të kundërtën, pasi anija italiane, ka çarë në mes “Katerin”.

Sipas familjarëve të viktimave shteti italian i detyrohet atyre mbi 2 milion euro. Ndërkohë Gjykata Administrative e Lecces, ka hedhur poshtë kërkesën e 24 të afërmve të viktimave.  Sipas gjykatësit, në prokurat e dorëzuara nga familjarët ka parregullsi në të dhënat e tyre, si emrat apo vendlindja. Për këtë arsye, ministria e Mbrojtjes nuk do të paguajë për  viktimat.

Njëri nga të afërmit e viktimave ka kontaktuar redaksinë e JOQ Albania. Ai ka humbur nga tragjedia nënën 40 vjeçe, si dhe dy motrat njëra 11 dhe tjetra 14. Sipas tij Gjykata Administrative e Lecces, po bën çmos që shteti italian të mos paguajë për 25 prej viktimave, me pretekstin se dokumentacionet e paraqitura janë të parregullta.

E ndërkohë që autoritetet italine po bëjnë çdo manovër të mundshme për të shmangur përgjegjësitë dhe detyrimet e tyre për tragjedinë e Otrantos, shteti ynë qëndron sërisht duarkryq, ashtu siç bëri për 30 vite, duke mos mbrojtur interesat e shtetasve të vetë.

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button