Categories Lajme

Manovra për të shmangur përgjegjësinë e Otrantos, Italia i konsideron të parregullta prokurat e familjarëve që humbën të afërmit e tyre

Tragjedia e marsit të 1997-ës është një nga më të rëndat e popullit shqiptar. Kujtojmë se në këtë datë, në kanalin e Otrantos, në përpjekje për të shkuar drejt Italisë, u mbytën 58 shqiptarë, të cilët po udhëtonin me anijen “Kater i Radës”. Kjo e fundit u godit nga një anije ushtarake italiane, e quajtur “Sibilia”.

Këtë tragjedi, gjykata italiane, e ka quajtur si një incident, në përpjekje për të ndaluar valën e emigrantëve. Prokurori i çështjes, Giuseppe  Vignola, vendosi të lirojë nga akuzat kapitenin e “Sibilias”, Laudadio, me pretekstin se fajtor për fundosjen e anijes me shqiptarë, ishte manovra e gabuar e kapitenit të “Katerit”. Megjithatë pamjet filmike të siguruara vërtetojnë komplet të kundërtën, pasi anija italiane, ka çarë në mes “Katerin”.

Sipas familjarëve të viktimave shteti italian i detyrohet atyre mbi 2 milion euro. Ndërkohë Gjykata Administrative e Lecces, ka hedhur poshtë kërkesën e 24 të afërmve të viktimave.  Sipas gjykatësit, në prokurat e dorëzuara nga familjarët ka parregullsi në të dhënat e tyre, si emrat apo vendlindja. Për këtë arsye, ministria e Mbrojtjes nuk do të paguajë për  viktimat.

Njëri nga të afërmit e viktimave ka kontaktuar redaksinë e JOQ Albania. Ai ka humbur nga tragjedia nënën 40 vjeçe, si dhe dy motrat njëra 11 dhe tjetra 14. Sipas tij Gjykata Administrative e Lecces, po bën çmos që shteti italian të mos paguajë për 25 prej viktimave, me pretekstin se dokumentacionet e paraqitura janë të parregullta.

E ndërkohë që autoritetet italine po bëjnë çdo manovër të mundshme për të shmangur përgjegjësitë dhe detyrimet e tyre për tragjedinë e Otrantos, shteti ynë qëndron sërisht duarkryq, ashtu siç bëri për 30 vite, duke mos mbrojtur interesat e shtetasve të vetë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Rama ndan pamjet: Çadra falas për pushuesit në plazhin e Vlorës!

Kryeministri Edi Rama ka ndarë pamjet nga plazhi në Vlorë, që po frekuentohet nga shumë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME