Categories Lajme, Opinion

”8 deputetë të së djathtës nën dyshime për korrupsion”, analisti paralajmëron furtunë: Ndiqni gjurmën e parave!

Emisioni “JAVA” në RTSH ka sjellë një këndështrim më të gjerë rreth hetimeve për atë që tashmë quhet në media si ‘grupi i Lezhës’.

Analisti Lorenc Vangjeli u shpreh se në këtë rast duhet të ndiqet gjurma e parave, ndërsa sipas tij për këtë rast ka dyshime se janë të përfshirë dhe deputetë dhe të zgjedhur të tjerë vendor.

Në rubrikën “Për herë të parë”, analisti Lorenc Vangjeli tha të premten mbrëma se:

Për të hetuar krimin apo një rrjet kriminal mënyra më e mirë është të ndiqet gjurma e parave.

Paratë të çojnë tek krimi dhe paratë shpjegojnë motive, arsye dhe dëshmojnë emrat e autorëve të krimeve.

Kësaj here, gjithçka nisi nga Lezha, u kryqëzua në Lezhë dhe po përgatit një kryq ndëshkimi në segmentin Tiranë – Lezhë.

Një raport i hershëm i KLSH-së zbuloi një dramë të egër tjetërsimesh me pronat në qarkun verior të vendit, me det, laguna, pyje e lumenj.

Prona shtetërore që kishin ndërruar pronarë njëri mbas tjetrit dhe pronarë fallso të cilët kishin të gjithë një gjë të përbashkët: kishin profesione të lidhura me politikën.

Ndër ta, deputetë, të zgjedhur vendorë, zyrtarë lokalë, drejtues policie të cilët kanë të regjistruara në hipoteka troje, apartamente, lokale dhe pasuri të tjera të patundshme.

Përgjimet për llogari të hetimit për këto prona dhe kryqëzimi me përgjime të tjera të bëra nga shërbime partnere që prej dy vjetësh të shkuara që synonin hetimin e trafikut të drogës nga kufiri me Kosovën drejt portit të Durrësit, sollën një mori arrestesh javën e shkuar, në Has, Shkodër, Durrës e të tjerë.

Dy ish-deputetë socialistë ranë në pranga, tetë deputetë të së djathtës janë nën dyshime të forta për korrupsion, një tjetër deputet socialist, dy të LSI-së dhe dy kryetarë e ish-kryetarë bashkie janë gjithashtu nën dyshime të forta për manipulime me pronat dhe marëdhënie të parregullta me botën e krimit.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Dyshohet se kthyen magazinën në “shtëpi bari”, arrestohet pronari dhe drejtori i OSHEE në Peqin

Pronari i një magazinë që përdorej për kultivimin e drogës është arrestuar së bashku me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Babai plagos të bijën dhe vret veten/ Vajza në prag divorci, çfarë e shkaktoi tragjedinë në Lushnje

Lushnja u trondit ditën e sotme nga një ngjarje e rëndë kur babai Behar Musaku…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tre vëllezër në banesë, kush ishte “shënjestër” e tritolit në Fushë Krujë?

Janë zbardhur detaje të reja nga shpërthimi me lëndë plasëse që u regjistruar mbrëmjen e…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Krimi i rëndë/ Familjarë dhe të afërm i kanë dhënë lamtumirën e fundit 40-vjeçares Enkelejda Danaj (Limaj) të shtunën në Vlorë

Familjarë dhe të afërm i kanë dhënë lamtumirën e fundit 40-vjeçares Enkelejda Danaj (Limaj) këtë…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Aksidenti i rëndë në aksin Kuç-Qeparo, shoferja në gjendje kritike

Një aksidenti i rëndë është regjistruar mbrëmjen e djeshme në aksin Kuç-Qeparo. Mësohet se një…

LEXO ME SHUME