Categories Lajme

AKD bën bashkë shqiptarët në Greqi: Takim me shoqatat, në fokus fuqizimi i diasporës

Agjencia Kombëtare e Diasporës ka zhvilluar një takim me të gjitha shoqatat në Greqi. Shqiptarë të diasporës në Greqi kanë ardhur nga Athina dhe e gjithë Greqia e Jugut për të ndjekur aktivitetin tri ditor “Ditët e Shqipërisë” të organizuar nga AKDi, me qëllim njohjen me komunitetin shqiptar në Greqi, Në këtë takim është diskutuar për programe dhe projekte të përbashkëta që fuqizojnë rolin  e disaporës shqiptare në fushën ekonomike , politike dhe kulturore.

Gjithashtu Agjencia, në bashkëpunim me Ambasadën Shqiptare në Athinë kanë hapur dyert për zhvillimin e një workshopi për mësimin e këngëve e valleve, leximin e librave shqip për fëmijët shqiptare në diasporë dhe ekspozitën e veshjeve tradicionale të të gjithë krahinave të Shqipërisë.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME