Categories Lajme

Çfarë ndodhi/ Pse 2018-a u quajt Viti i Gruas në SHBA

2018-a u quajt Viti i Gruas, pasi një numër rekord grash u zgjodhën në organe legjislative kombëtare, shtetërore e vendore në mbarë Shtetet e Bashkuara.

Në këtë grup të larmishëm gjen disa gra që për herë të parë u përfshinë në politikë kur vunë kandidaturë për zgjedhjet e 6 nëntorit, në përgjigje të politikave të administratës Trump.

Në janar, Kongresi i ri do të ketë plot fytyra të reja. Ndër ta, 126 gra – një numër rekord — do të bëjnë betimin.

Kjo u arrit pjesërisht nga një mobilizim masiv për të nxitur gratë të votonin.

Që nga fillimet e administratës aktuale, komentet e Presidentit Trump mbi gratë, si dhe politikat e tij nxitën mijëra gra të dilnin në protesta. Ndërkohë, disa prej tyre u frymëzuan të konkurrojnë për poste që të punonin për ndryshim.

“Marshimi i grave në janar 2017 shënoi fillimin e kësaj lëvizjeje. U shndërrua në një aktivizëm të përqëndruar ku shumë gra u përfshinë të nxitura nga revoltimi i shkaktuar nga komentet e presidentit dhe nga qëndrimet e tij,” thotë Guian McKee me Universitetin e Virxhinias.

Ajo që e ka acaruar edhe më tej revoltimin e grave janë akuzat për ngacmime seksuale në vendin e punës. Kjo çështje ka ndezur një debat kombëtar dhe u bë shkëndija për lëvizjen #MeToo. Lëvizja ka goditur një numër figurash publike si aktorin e famshëm, Bill Cosby, i cili tani vuan dënimin, i shpallur fajtor për drogimin dhe përdhunimin e një gruaje vite më parë.

“Ishte fitore për të gjitha viktimat e sulmeve seksuale,” tha një nga akuzueset e Bill Cosbyt.

Ish-mjeku i ekipit amerikan të gjimnastikës, Larry Nassar u shpall fajtor dhe u dënua për krime seksuale ndaj më shumë se 100 vajzave, përfshirë konkurrente në Lojërat Olimpike.

“Megjithëse jam viktimë, unë nuk e jetoj dhe nuk do ta jetoj jetën si viktimë,” tha gjimnastja Jordan Wieber.

Gjykatësi Brett Kavanaugh, i zgjedhur nga Presidenti Trump për anëtar i Gjykatës së Lartë, u përball me akuza seksuale.

“Isha e bindur se do të më përdhunonte. U përpoqa të thërras për ndihmë,” tha akuzuesja e gjykatësit, Christine Blasey Ford.

“Nuk kam bërë kurrë një gjë të tillë ndaj saj apo dikujt tjetër. Nuk jam i tillë,” u përgjigj Gjykatësi Kavanaugh.

Zoti Kavanaugh u konfirmua si anëtar i Gjykatës së Lartë por akuzat kundër tij e ndezën më tej debatin për të drejtat e grave.

“Gjatë gjithë historisë amerikane, revoltimi që ndjenin gratë nga pabarazia ka qenë motivues për angazhimin e tyre në politikë,” thotë një aktiviste.

Si rezultat, thonë analistët, këtë radhë ka një numër rekord grash në politikë.

“Votuesit kishin mundësi të zgjidhnin udhëheqës që përfaqësojnë ata dhe Amerikën. Konkurruan kandidatë të larmishëm, të racave të ndryshme, etnive të ndryshme, kandidatë të komunitetit LGBT,” thotë Molly O’Rourke e Universitetit Amerikan.

Votuesit zgjodhën një grup të larmishëm grash, ndër to një palestinezo-amerikane dhe një somalezo-amerikane. Këto janë gratë e para myslimane në Kongres.

“Votuesit prej vitesh janë velur nga mënyra si udhëhiqet Uashingtoni. Pjesërisht pasi dukej sikur të njëjtit njerëz ishin gjithmonë në qeverisje,” thotë thotë Molly O’Rourke e Universitetit Amerikan.

Por Uashingtoni ende dominohet nga burrat. Gratë përfaqësojnë më pak se 25% të posteve drejtuese në Uashington, megjithëse përbëjnë 51% të popullsisë.

Megjithë rrugën e gjatë përpara, aktivistet për të drejtat e grave parashikojnë se Viti i Gruas do të vazhdojë përtej 2018-ës. VOA

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME