Categories Teknologji

Dy ndryshime të reja nga WhatsApp, për të forcuar ruajtjen e privatësisë

Pas nismave për të mbrojtur bisedat private me një fjalëkalim, aftësinë për të redaktuar tekstin e mesazhit, apo aftësinë për të mbajtur privat statusin tuaj në linjë, dy veçori të reja vijnë në WhatsApp për ta përmirësuar dhe më shumë sigurinë e përdoruesve të aplikacionit.

E para ka të bëj me mundësinë për të mos lejuar telefonatat nga numra të panjohur.

E dyta me kontrollin më të mirë të privatësisë gjatë përdorimit të aplikacionit.

Si të bllokoni thirrjet e panjohura

Falë këtij funksioni të ri, tashmë aktiv në të gjitha pajisjet me përditësimin e ri, është e mundur të filtrohen automatikisht thirrjet e padëshiruara, çdo mashtrim apo thirrje hyrëse nga persona të panjohur, gjithmonë me synimin për të pasur një mbrojtje më të madhe.

Për ta aktivizuar, pasi të keni hyrë në seksionin “privacy”, thjesht zgjidhni artikullin “thirrjet” dhe më pas “heshtja e thirrjeve nga numra të panjohur”. Kështu që telefonatat nuk do t’ju shqetësojnë, por do të jenë ende të dukshme në listën e telefonatave të marra.

Si të aktivizoni kontrollin e privatësisë

Risia tjetër, siç thamë, është kontrolli i shtuar mbi privatësinë . Në thelb gjithçka që lidhet me këtë temë është mbledhur në një faqe të vetme. Duke zgjedhur «start control», nga seksioni Privacy, mund të forconi sigurinë e mesazheve, bisedave, telefonatave dhe informacioneve personale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Teknologji

Harrojini ‘screenshot’, WhatsApp merr masa të tjera privatësie, ja çfarë duhet të dini

WhatsApp ka marrë një tjetër masë për privatësinë. Së shpejti do të jetë e pamundur…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Kodi sekret, çfarë kuptimi ka nëse merrni mesazhin “14643” në WhatsApp

Numri 14643 është shpërndarë prej disa kohësh në TikTok dhe WhatsApp. Ai u dërgohet miqve,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme Teknologji

Rama: Brenda 2 vitesh do përdorim inteligjencën artificiale

“Reformë në administratë, digjitalizim të shërbimeve” Revolucioni i teknologjisë në transformimin e shteteve ka qenë…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Pas Samsung, Apple vjen së shpejti me iPhone-in e parë që paloset

Thashethemet për një iPhone të palosshëm kanë qarkulluar prej kohësh, por duket se shumë shpejt…

LEXO ME SHUME
Categories Teknologji

Vladimir Putin komenton teknologjinë e re të çipit në tru: “Elon Musk nuk di të ndalet”

Intervista e Vladimir Putin për Tucker Carlson ka nxitur indinjata nga diskutimi që gazetari amerikan…

LEXO ME SHUME