Categories Lajme

E ardhmja e “Ndrangheta’s” dhe roli i shqiptarëve: S’janë konkurrentë por partnerë

Autoritetet italiane kundër narkotikëve besojnë  se ‘Ndrangheta mbetet një nga organizatat kriminale më të fuqishme dhe më të rrezikshme në botë, pavarësisht kapjes së figurave si Assisi dhe Morabito.

Megjithatë, klanet përballen me konkurrencë në rritje nga rrjetet e tjera evropiane të dedikuara për trafikun e kokainës.

Aktorë të tjerë, veçanërisht rrjetet shqiptare, mësuan nga modeli ‘Ndrangheta’ dhe tani veprojnë pranë burimit , duke marrë kokainën nga lidhje më afër burimit të prodhimit nëpërmjet ndërmjetësve të pavarur.

“Shqiptarët erdhën thjesht për të marrë ngarkesat nga A në B. Por ata u bënë ekspertë në logjistikën evropiane dhe ato rrjete logjistike tani janë kryesisht në duart e grupeve kriminale shqiptare,” tha Sergio Nazzaro për InSight Crime.

Edhe klanet ‘Ndrangheta’ janë përshtatur dhe shpesh bashkëpunojnë me rrjetet shqiptare.

“Shqiptarët nuk janë konkurrentë, janë partnerë”, tha Sergio Nazzaro për InSight Crime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Bulqizë/ Aksidentohet 19-vjeçari, transportohet menjëherë në spital

Është aksidentuar një 19-vjeçar ditën e sotme në Bulqizë. Aksidenti ka ndodhur rreth ores 14:15…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Arrestohet pronari i lokalit në Lushnjë, Ushtrohej veprimtaria e basteve sportive

Policia e Lushnjës ka goditur ditën e sotme një rast të ushtrimit të basteve sportive…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kërkohej në Sarandë për trafik droge/ Kapet në Selanik 32-vjeçari

Policia greke ka arritur të kapë në Dhiavata të Selanlikut të kërkuarin të Interpol, Adritak…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

“Blindohen” rrugët e Vlorës, policia kontrolle të shumta pas arrestimit të anëtarit të bandës së “Gaxhait”

Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë (FNSH) dhe policia kanë ngritur postoblloqe të shumta në rrugët…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë/ Kamioni përmbyset në rrugë, merr para disa automjete, lëndohet shoferi

Një automjet tip kamion është përmbysur në rrugën ““Ramazan Gaxherri”” në kryeqytet dhe për pasojë…

LEXO ME SHUME