Categories Lajme

E bënë “rrugën” disa herë, shqiptari e pranon: Kam trafikuar njerëz në Britani

Një person ka pranuar se ka pasur rol në një organizatë që merrej me trafikun e qenieve njerëzore drejt Britanisë së Madhe. Katër persona të tjerë që janë vënë po ashtu në pranga në lidhje me këtë rast kanë mohuar që të kenë kryer këtë vepër penale.

Sipas asaj që shkruajnë mediat, ky grup përdorte gomone për të udhëtuar në Belgjikë, mblidhte emigrantët dhe i çonte në Margate të Kent-it. Përgjatë një viti, sipas Agjencisë Kombëtare të Krimit, grupi kryente disa “rrugë”.

Më 17 Prill u zhvillua seanca dëgjimore ku 51-vjeçari Banet Tershana pranoi se kishte lehtësuar kryerjen e një shkeljeje ose tentative për shkeljen e ligjit të emigracionit. Shokët e tij, Arsen Feci, 44 vjeç, Klodian Shenaj, 48 vjeç dhe Jetmir Myrtaj, 44 vjeç, të gjithë shqiptarë i mohuan akuzat. Pjesë e grupit ka qenë edhe një irlandez, Desmond Rice, 46 vjeç, i cili po ashtu ka mohuar akuzat.

Tershana, Rice, Feci dhe Shenaj u arrestuan më 28 Shkurt, ndërsa Myrtaj më 15 Mars. 12 emigrantë, të cilët mendohet se janë të gjithë shqiptarë duke përfshirë edhe një fëmijë, u morën në ruajtje nga autoritetet belge pasi një anije u sekuestrua në Essex. Tershana kërkoi lirinë me kusht, por kjo u refuzua. Ai qëndron në qeli së bashku me Shenajn dhe Rice. Ndërsa Myrtaj dhe Feci janë liruar me kusht.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Video/Ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit

Publikohet video nga momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit. Siç shihet…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Nëna dhe babai kërkojnë djalin e humbur prej 4 muajsh, i riu i surprizon live: Jam mirë

Mes lotësh dy prindër nga Elbasani, Bujar dhe Fiqerete Çepa mbërritën pasditen e kësaj të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

FOTO-EMRAT/ Identifikohen 4 autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesi

Policia e Tiranës ka identifikuar katër autorët që dhunuan avokatin Sokol Mëngjesin, mëngjesin e kësaj…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”Vihet në pranga një 27-vjeçar, të cilit iu gjet në automjet, një sasi lënde narkotike e ndarë në rreth 530 doza

Vlorë/Vijon megaoperacioni policor i koduar “Tempulli 3”, goditet një rast i shitjes së lëndëve narkotike,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2 shtetas

Vlorë, Vodhën një sasi karburanti nga kamioni i një firme ndërtimi, identifikohen dhe arrestohen 2…

LEXO ME SHUME