Categories Lajme

E fshehur pas një gardërobe, zbulohet streha e dytë e bosit mafioz Matteo Messina Denaro

Një strehë e dytë e fshehjes së Matteo Messina Denaro u zbulua nga karabinierët dhe Gico e Guardia di Finanza një ditë më parë. Si në një film thriller, dhoma sekrete ishte pas një gardërobë. E padukshme, e fshehur pas një gardërobe të mbuluar me rroba. Nuk kishte një shtrat, nuk kishte asnjë orendi. Bosi mafioz dyshohet se kishte ndërtuar një lloj bunkeri, një dhomë të blinduar që mund të aksesohej përmes një gardërobë të një shtëpie tjetër në të njëjtën zonë në rrugën Maggiore Toselli 34.

Një bunker në të gjitha aspektet i marrë në një apartament në katin përdhes të një ndërtese në Campobello di Mazara, fshati ku ai ka kaluar të paktën vitin e fundit.

Pronari, 70-vjeçari Errico Risalvato, ishte hetuar dhe më pas liruar në vitin 2001 nga akuza për shoqërim mafioz.

Hetuesit mbërritën në strehën e dytë falë analizës së disa të dhënave kadastrale. Në bunkerin, i cili ndodhet rreth 300 metra larg shtëpisë në vicolo San Vito, u gjetën bizhuteri, gjerdan, byzylykë dhe gurë të çmuar me përmasa të konsiderueshme. Por ende nuk është gjetur asgjë e shkruar. Kishte disa kuti plot me letra që tani po shqyrtohen nga karabinierët e del Ros, të tjerat bosh. Ndoshta, pasi mësoi për arrestimin e shefit, dikush i zhduku, raportojnë mediat italiane.

Ndërkohë nën hetim për mbëhstetje të bosit mafioz është edhe një mjek i dytë, onkologu Trapani Filippo Zerilli, i cili kishte kryer testin e ADN-së të nevojshme për trajtimin me kimioterapi të cilit i duhej t’i nënshtrohej kumbari i Castelvetrano. Pacienti ishte paraqitur te mjeku me dokumentet e Andrea Bonafedes, topografit që dyshohet se i kishte huazuar identitetin dhe që ashtu si Zerilli tani është nën hetim. Karabinierët kanë kontrolluar zyrën e mjekut për të parë nëse Zerilli kishte dijeni për të dhënat personale të pacientit. Një tjetër mjek kishte përfunduar gjithashtu në listën e mbështetësve të mundshëm: Alfonso Tumbarello, një mjek i përgjithshëm i Campobello di Mazara, i cili po trajtonte si shefin, alias Andrea Bonafede, ashtu edhe Bonafede-n e vërtetë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

FOTO/ Shpërthimi me tritol në banesën e Ilir Koçiljas. Ja çfarë mesazhi u gjet në murin e shtëpisë

Një shpërthim tritoli tronditi qytetin e Durrësit mbrëmjen e së hënës. Banesës së Ilir Koçiljas,…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Lezhë/ Apeli lë në fuqi pezullimin e kreut të Kadastrës dhe përgjegjësit të Legalizimeve

Gjykata e Apelit ka lënë në fuqi pezullimin nga detyra të Drejtorit të Agjencisë së…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Tiranë,Kapet dhe vihet në pranga një 45-vjeçar që posedonte armë zjarri, me qëllim shitjen

Tiranë, Në zbatim të masave të përcaktuara në planin operacional mbarëkombëtar “Sundimi i ligjit”, u…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

U zbulua në përgjimet e “SKY” me mbretin e lojërave të fatit, arrestohet në Dubai Denis Bajri Brajoviç

Është arrestuar në Dubai shtetasi Denis Bajri Brajoviç, i cili ishte shpallur në kërkim për…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Masakra e “Don Boskos”, gazetari jep detaje: Si e largoi punonjësi i karotrecit vrasësin

Gazetari Eni Ferhati ka treguar dinamikën e vrasjes së Erion Çelës në Don Bosko, e…

LEXO ME SHUME