Categories Lajme

EMRI/ Vdes në punë shqiptari në Itali, baba i katër fëmijëve

Një shqiptar vdiq i shtypur nga një ngarkesë që peshonte mbi një ton ndërsa po punonte në kantierin e shtëpisë së të moshuarve Orzivecchi. Ai po përdorte një vinç të vogël, duke lëvizur materialin, kur ngarkesa u lirua papritmas dhe e dëmtoi shumë rëndë. Fatkeqësisht për të nuk mund të bëhej asgjë: Nazmi Morina vdiq menjëherë. Ai ishte 52 vjeç, i martuar dhe baba i katër fëmijëve. Ai ishte një viktimë tjetër në mesin e shumë të vdekurve në kohët e fundit. “Kemi një zinxhir dramatikisht i pandalshëm lëndimesh,” shkruan sindikata CISL.

Drama në kantierin e ndërtimit të RSA

Ngjarja e rëndë ndodhi pak pas orës 17:30 në kantierin e ndërtimit të RSA me emrin Carlo Frigerio dhe të menaxhuar nga Fondazioni Riunite Onlus Bassa Occidentale: puna për efiçencën e energjisë ishte duke u zhvilluar, duke përfshirë zëvendësimin e dritareve të vjetra. Pikërisht gjatë shkarkimit me vinç të një palete me materiale të reja, ka ndodhur tragjedia. Sipas një rindërtimi fillestar, rripat e vinçit u lëshuan kur ngarkesa nuk ishte ende e balancuar fort në tokë: prandaj dyshohet se ndodhi edhe rënia katastrofike.

Ardhja e ndihmës dhe punonjësve mjekësorë

Nazmi Morina, punonjës i Aurora Costruzioni të Orzinuovit, në atë moment po punonte në kantier: askush nuk e ka parë çastin dramatik. Personi i parë që ngriti alarmin ishte një nga vullnetarët e shumtë që bashkëpunonte me RSA dhe që me sa duket vuri re diçka të pazakontë. Brenda pak minutash në vendngjarje shkuan punonjësit mjekësorë dhe një ambulancë e Kryqit të Gjelbër, Brigada e Zjarrfikësve, Karabinierët e Verolanuova, teknikët e shërbimit Psal të Ats (shërbimi i Parandalimit dhe Sigurisë në vendin e punës), të cilët sipas praktikës, me mbështetjen e personelit ushtarak të pranishëm, nisën punën në terren.

I martuar dhe baba i katër fëmijëve…

Prokuroria ka hapur një hetim për vrasje nga pakujdesia, pa asnjë të dyshuar: si zona e kantierit, vinçi dhe materialet e zhvendosura janë tashmë nën sekuestrim. Trupi i të ndjerit Morina mbetet në dispozicion të autoritetit gjyqësor, i cili mund të përgatisë hetime të mëtejshme (duke përfshirë autopsinë).

Me origjinë nga Kosova, Nazmi Morina kishte gati 20 vjet që jetonte në zonën e Breshias: këtu kishte ndërtuar një të ardhme dhe një familje. Ai jetonte në Rudiano me gruan dhe 4 fëmijët e tij të vegjël: një tragjedi që dhemb edhe më shumë. Siç raporton Observatori i pavarur i Bolonjës i Carlo Soricellit, që nga fillimi i vitit ka pasur tashmë 9 viktima në punë në Brescia si dhe 27 në Lombardi.

Leave a Reply

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

Lexoni Gjithashtu

Categories Lajme

Reklamonin kalimet e paligjshme për në ishull, Britania fshin 12 mijë postime nga të gjitha platformat sociale

Agjencia Kombëtare e Krimit në Britani thotë se ka hequr nga platformat sociale rreth 12…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Korçë/ Abuzonin s*ksualisht me 16-vjeçaren dhe e shfrytëzonin për prostitucion, arrestohen dy persona

Policia e Maliqit ka arrestuar dy persona të cilët dyshohen se kanë abuzuar seksualisht me…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Qeveria miraton listën e re të barnave të rimbursueshme, ministrja e Shëndetësisë: Shtohen 50 medikamente

Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Albana Koçiu deklaroi  se në mbledhjen e sotme të…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

I vuri flakën tokës, por u dogj edhe vetë, humb jetën 75-vjeçari

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Mat ku një 75-vjeçar është djegur pasi i vuri flakën…

LEXO ME SHUME
Categories Lajme

Kishin mbetur të bllokuar në një fshat në Përmet, Policia ndihmon 5 turistët francez, një prej tyre i dëmtuar në këmbë

5 turistë nga Franca janë ndihmuar nga Policia e Përmetit pasi kishin mbetur të bllokuar…

LEXO ME SHUME