Kulture

1938/ Kur Mbreti Zog dërgoi Mbretëreshën Geraldinë të vizitojë për herë të parë Matin

Nga Aurenc Bebja

“Il Popolo del Friuli” ka botuar, të premten e 25 shkurtit 1938, në faqen n°6, një shkrim rreth vizitës së parë të Mbretëreshës Geraldinë në krahinën e Matit, vendlindjen e Mbretit Zog, të cilin, Aurenc Bebja, nëpërmjet blogut të tij “Dars (Klos), Mat – Albania”, e ka sjellë për publikun shqiptar :

Mbreti Zog dhe e fejuara e tij në krahinën e Matit

Mirëpritje entuziaste Tiranë, 24 shkurt. Mbreti Zog dhe kontesha Geraldina Apponyi, të shoqëruar nga familja mbretërore dhe suita e tyre, u nisën sot për në krahinën e Matit, djep i familjes Zog që luajti një rol mbizotërues atje me bejlerët e saj, për të shkuar për një qëndrim të shkurtër në vilën e Qafës së Shtamës, e cila ndodhet në një vendpushim piktoresk malor. Sovrani dhe Mbretëresha e ardhshme u pritën me entuziasëm nga popullsia.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close