Kuriozitete

​Gjendet raca më e rrallë e qenve për herë të parë pas 50 vjetësh

Raca e qenve e njohur si “qentë e këndimit” nga Guineja e Re është parë përsëri në malet e Indonezisë pasi besohej se ishte zhdukur për 50 vjet. Qeni mori nofkën e tij të veçantë për shkak të krijimit të tingujve harmonikë me lehjen dhe ulërimën e tij, shkruan kp. Ai konsiderohet raca më e rrallë dhe më e vjetër e qenve në botë, por zbulimet tani konfirmojnë se ata në të vërtetë janë qen të egër nga Highland, raporton Daily Mail.

Shkencëtarët besojnë se qentë e egër nga Highland kanë gjene, të cilat qentë nga Guineja e Re i kanë humbur gjatë kohës sa ishin në robëri. Sidoqoftë, ata besojnë se duke i kryqëzuar ata, do të jenë në gjendje të rikrijojnë një popullatë të vërtetë qensh që këndojnë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close