Lajme

137 kg kokainë nga Ekuadori/ Dënohet me 8 vjet e 8 muaj burg Gentian Malindi

Gjykata e Posaçme dënon me 8 vjet e 8 muaj burg Gentian Malindin. Ai u fajësua për “trafik të narkotikëve” dhe “grup të strukturuar kriminal”, për trafikimin e  137 kg kokaine nga Ekuadori, që u zëvendësua me oriz në portin e Pireut.

Sipas gazetares së Klan News Glidona Daci, në total ai është dënuar me 13 vite burg po për shkak të gjykimit të shkurtuar ai ka marrë 8 vite e 8 muaj heqje lirie.

Kujtojmë se për SPAK, Malindi është një nga njerëzit kryesor në pritjen e 137 kilogramëve kokainë, e cila ishte nisur nga Ekuadori me destinacion Shqipërinë, në Shtator të 2019-s.

Për këtë rast trafiku, janë dënuar edhe dy bashkëpunëtorë të Malindit, Ardian Bega dhe Altin Myslihaka, me 18 vjet burgim.

Lënda narkotike, e cila ishte identifikuar nga autoritetet e huaja në portin e Pireut në Greqi u zëvendësua me oriz dhe iu vendos GPS.

Sasia e lëndës narkotike u tërhoq nga Malindi dhe dy të dënuarit e tjerë nga Porti i Durrësit. SPAK në dosjen e tij ka si provë ndaj tij ka edhe një sërë përgjimesh ku ai shqetësohet për mbërritjen e kontejnerit ku ndodhet kokaina.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close