Covid-19Lajme

54 raste në Vlorë dhe 1 qytetar nga Vlora humb betejën, 1,112 raste të reja dhe 17 humbje jete në 24 orë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 1,112 raste të reja me Covid-19 nga 3935 testime të kryera. Në raportimin ditor të rasteve, Ministria e Shëndetësisë bën të ditur se si pasojë e sëmundjes e kanë humbur jetën 17 qytetarë.

Në total, numri i të infektuarve shkon në 96,838, kurse ai i viktimave në 1,617.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki: 392 raste në Tiranë, 107 raste në Kavajë, 86 raste në Durrës,   50 raste në Elbasan, 43 raste në Sarandë, 40 raste në Fier, Tepelenë, 39 raste në Berat, 29 raste në Mirditë, 24 raste në Shkodër, 20 raste në Kukës, 18 raste në Krujë, Lushnje, 16 raste në Librazhd, 15 raste në Korçë, 13 raste në Gjirokastër, 11 raste në Kamëz, 10 raste në Bulqizë, 9 raste në Kuçovë, 8 raste në Kurbin, Mat, 7 raste në Përmet, 6 raste në Lezhë, 5 raste në Gramsh, 4 raste në Pogradec, Delvinë, Vorë, 3 raste në Has, Mallakastër, Vau Dejës, Skrapar,  Cërrik, 2 raste në Ura Vajgurore, Dibër, Malësi e Madhe, Prrenjas, Kolonjë, 1 raste në Devoll, Pukë, Rrogozhinë, Tropojë, Divjakë, Selenicë, Shijak, Memaliaj, Patos, Poliçan.

Kurse, jetën e humbën: 4 qytetarë nga Tirana, 3 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Kavaja, 1 qytetar nga Kuçova, 1 qytetar nga Vlora, 1 qytetar nga Kruja, 1 qytetar nga Cërriku, 1 qytetar nga Peqini, 1 qytetar nga Korça, të moshave 43-79 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

Po ashtu, më 24 orët e fundit janë shëruar 991 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 60,675 që nga fillimi i epidemisë. Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe në spitalet rajonale po trajtohen 594 pacientë, 36 në terapi intensive nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

COVID-19 – Statistika (18 Shkurt 2021) Raste të reja ditore 1112 Të shëruar në 24 orë      991 , Të shtruar në spitale      594, Humbje jete në 24 orë   17, Testime ditore 3935 Testime totale   428,654, Raste pozitive    96,838, Raste të shëruara  60,675, Raste Aktive   34,546, Humbje jete    1,617

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve: Tiranë 20973 Fier 2827, Vlorë 1802, Durrës  1782, Shkodër  1454, Elbasan 1148, Lezhë   1005, Korçë   988, Berat 980, Gjirokastër 843, Kukës   420, Dibër 324

Trego më shumë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close