Covid-19Lajme

COVID-19 – Rumania planifikon prodhimin e vaksinës së miratuar nga BE

Rumania ka në plan të prodhojë të paktën njërën nga vaksinat antiCOVID-19 të miratuara tashmë nga Bashkimi Europian, njoftoi kryeministri rumun, Florian Citu.

“Komisioni Europian pyeti në parim nëse vendi ynë kishte kapacitetet e nevojshme dhe kryeministri iu përgjigj “po”, tha agjencia e lajmeve Mediafax.

Sipas raportit të publikuar, vaksinat ruse dhe kineze nuk janë në shqyrtim. Instituti kërkimor “Cantacuzino” i Bukureshtit, i kontrolluar nga forcat e armatosura, mund të përdoret si një vend prodhimi.

Citu nuk përmendi kornizën kohore ose llojin e vaksinës së përfshirë

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close