Lajme

E moshuara 103-vjecare që banon në Fier tregon sekretin e jetëgjatësisë së saj (Foto/Video)

Kjo e moshuar qe shikoni ne keto foto quhet Hena Omeri. Eshte 103 vjec.Eshte nje nga grate me te vjetra ne Fier. Ne Maji te ketij viti ka festuar 103 vjetorin, ka lindur ne Filat te Camerise ne vitin 1916

Aktualisht ajo jeton e vetme ne lagjen “Ferme Clirimi” te Fierit, ne nje pallat tre katesh ne katin e dyte, gezon shendet te mire, jeton e vetme, gatuan vete, fshin vete dhe nuk pi cigare apo ndonje pije alkolike. Ushqiimi i saj baze per shume vite kane qene lakrat. Edhe pse kishte nje degjim jo te mire, me zerin e saj kumbues tregon se ka lindur ne Filat te Camerise dhe ka ardhur me gjithe familjen ne vitin 1944 kur ishte 20 vjece dhe prej asaj kohe ka qendruar ne fshatin Ndermenas pasi ketu kishin dhe nje kushuri te babait.

Eshte martuar dhe ka lindur kater femije, tre cuna dhe nje cupe. Te madhin e ka djal dhe sot eshte 70 vjec, e pyetur pse je kaq e forte dhe shendetshme thot se ka ngrene me shume lakra se bukë, ajo thotë se sot jam ne mes te mirave dhe jam si ne Paris kur i thone, jam shume mire, jam e forte dhe punet e shtepise i beje vete te gjitha duke filluar edhe ne gatime. Ajo edhe pse ne kete moshe gatuan me bombel gazi duke gatuar gjithcka dhe asgje nuk i mungon.

Image may contain: one or more peopleImage may contain: 1 person, textImage may contain: 1 person

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: