Lajme

E trishtë/ Një tjetër humbje e madhe në radhët e intelektualëve shqiptarë, ndahet nga jeta akademiku i njohur

Pedagogu dhe profesioni i njohur Adem Mezini është ndarë nga jeta ditën e sotme. Lajmin e hidhur e ka dhënë profesorja e fakultetit të Historisë, Eva Hyskaj me anë të një postimi në Facebook.

Mezini për vite me radhë ka dhënë mësim në Fakultetin e Histori-Filologjik për studentët e Historisë dhe Gazetarisë. Ai ishte një njohës shumë i mirë i historisë së Bashkimit Sovjetik dhe më pas Rusisë, për të cilët ka shkruar dhe shumë libra e artikuj. Prej vitesh kishte dalë në pension, por nuk e kishte shkëputur kontaktin me ish studentët dhe pedagogët e fakultetit.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Back to top button
Close