Lajme

Emigrimi drejt Britanisë, shqiptarët të ‘gozhduar’ me copa metalike në rimorkion e kamionit

Udhëtimi i shqiptarëve drejt Britanisë së Madhe me kamion për një jetë më të mirë shpesh herë i ka vendosur në rrezik për jetën. Së fundmi një 20-vjeçar nga Rumiani është dënuar me 30 muaj burg për shkak se u shpall fajtor për trafikimin  e dy personave në Mbretërinë e Bashkuar.

Stefan-Gabriel Bucur u ndalua nga oficerët e Forcave Kufitare në hyrje të Dover Eastern Docks rreth orës 9:15 pasdite më 7 shkurt. Dy personat burrat që i riu po përpiqej t’i kalonte ilegalisht në Britanisë e Madhe ishin me origjinë shqiptare.

Zëvendësdrejtori i Forcave Kufitare Martin Coates tha: “Burrat ishin mbërthyer në zgavër në atë ‘arkivol’ si kosh” U desh oficerëve më shumë se 20 minuta për të hequr bulonat dhe copat metalike. Për fat të mirë burrat ishin në gjendje të mirë shëndetësore.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close