Lajme

Emri / Arrestohet 55 vjeçari, Dërgonte femra shqiptare në Itali

Policia e Fierit  ka  në bashkëpunim me Interpol Tiranën ka arrestuar  55 vjeçarin Saimir Mehemti, nga  i cili pritet të ek stradohet në Itali pasi autoritetet e drejtësisë atje e kanë d ënuar me 7.6 vite b urg.

Ky shtetas dyshohet se në bashkëpunim me persona të tjerë, ka rekrutuar dhe dërguar ilegalisht në Itali femra shqiptare, të cilat nëpërmjet d hunës i ka shfrytëzuar për p rost itucion.

“Nga Seksioni për H etimin e N arkotikëve dhe T rafiqeve të Paligjshme në DVP Fier, në bashkëpunim me Interpol Tirana, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim ndërkombëtar, bazuar dhe në informacionet e mara në rrugë policore, u bë i mundur lokalizimi, kapja dhe a rrestimi i përkohshëm, me qëllim ekstradimin drejt Italisë, i shtetasit Saimir Mehmeti, 55 vjeç, banues në Fier.

Arrestimi i këtij shtetasi u bë pasi autoritetet gjyqësore në Genova, Itali, me vendimin e datës 20.03.2021, e kanë dënuar me 7 vite e 6 muaj b urg, për veprat p enale “Grup k riminal”, “S hfrytëzim prostitucioni” dhe “P lagosje”, njofton Policia. Interpol Tirana, në bashkëpunim me Interpol Romën, vijon procedurat për ekstradimin e këtij shtetasi drejt Italisë.

Artikuj të ngjashëm

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button
Close
%d bloggers like this: